Dlaczego szparagi sa dobre dla Naszej tarczycy!


- Po pierwsze: zawierają sporo witamin i minerałów, które sprzyjają produkcji hormonów tarczycy: żelaza, cynku, selenu, witaminy E, witaminy B2 oraz witaminy C.
- Jeżeli chodzi o selen to tarczyca jest organem zawierającym najwyższą jego zawartość w ciele. Jest składnikiem dejodynaz, które przekształcają tyroksynę (T4) do trójjodotyroniny (T3) jak również inaktywują hormony tarczycy. Może przyczynić się do obniżenia przeciwciał przeciwtarczycowych.
- Dzięki zawartości glutationu, wspomagają pracę wątroby. Pamiętajmy, że duża część przemiany hormonów T4 w aktywne T3 zachodzi w wątrobie. Dieta osoby mającej problemy z tarczycą powinna być przyjazna dla wątroby.
- Spora ilość kobiet, która cierpi na niedoczynność tarczycy ma problem z zatrzymaniem wody i obrzękami. Dzięki zawartości potasu oraz asparaginy pomagają w regulacji gospodarki wodnej organizmu;
- Często przy niedoczynności tarczycy mamy problemy z zaparciami, mogą pomóc również tutaj, bo dzięki zawartości błonnika, poprawiają perystaltykę jelit. Ponadto dzięki zawartości inuliny, prebiotyku, dbają o zachowanie właściwej flory bakteryjnej.
- Osoby z chorobami tarczycy mają problemy ze skórą, włosami i paznokciami - tu na pewno pomoże duża zawartość witaminy E, C oraz karotenów;
- Zawierają witaminę B1 która ważna jest dla równowagi hormonalnej. A także pomaga nam przy zmęczeniu, które również towarzyszy nam przy chorobach tarczycy.
Tak więc smacznego!

Ps. Ze względu na dużą zawartość puryn należy uważać przy dnie moczanowej i problemach z nerkami!
- Pamiętajmy wszystko w rozsądnych ilościach.

Gosia Berkowicz