Na czym polega terapia pijawkami lekarskimi?

Przed pierwszym zabiegiem należy ustalić wskazania i przeciwwskazania do zastosowania terapii pijawkami, uwzględniając wiek i ogólny stan pacjenta, zaawansowanie choroby, diagnozę, dotychczasowe leczenie i przyjmowane leki. Zabiegi przystawiania pijawek w naszym gabinecie wykonują wykwalifikowani i doświadczeni terapeuci.

Podczas zabiegu przystawia się jednorazowo od 4 do 10 pijawek, jeśli jest to pierwszy w życiu pacjenta zabieg, to ilość pijawek nie przekracza 4 szt. Czas pomiędzy kolejnymi zabiegami powinien wynosić od 4 do 8 dni i jest on istotniejszy w terapii niż ilość przystawionych pijawek. Terapię najczęściej kontynuuje się przez okres 4-5 tygodni, w wyjątkowych przypadkach dłużej. Zaleca się powtórzenie terapii po 3-6 miesiącach w celu utrwalenia efektów terapeutycznych.

Zabieg może trwać nawet do 120 minut w zależności od schorzenia, ogólnego stanu pacjenta, jego wieku i płci, ilości pijawek oraz miejsca ich przystawienia. Ilość zabiegów uzależniona jest od postępów w procesie leczenia.

Do zabiegów używane są tylko i wyłącznie pijawki pochodzące z certyfikowanej hodowli. Każda pijawka posiada świadectwo pochodzenia i jest bakteriologicznie czysta.

Po zabiegu pacjent zostaje odpowiednio zabezpieczony i poinformowany o:

  • sposobie zmiany opatrunków,
  • sposobach reagowania w przypadku wystąpienia możliwego uczulenia na hirudozwiązki,
  • sposobie postępowania w wypadku reakcji organizmu na hirudozwiązki wymagającej interwencji medycznej.

Krwawienie z ran może utrzymywać się do 24 godzin, czasem nawet dłużej. Nie jest to powód do niepokoju. Z ranami po zabiegu należy postępować, jak z każdą raną, która obficie krwawi. Najlepiej, gdy opiekę nad nimi sprawuje hirudoterapeuta, pielęgniarka lub osoba przeszkolona w zakresie opatrywania ran.

W pierwszej dobie po zabiegu nie należy moczyć ran wodą, opatrunków najlepiej nie usuwać aż do następnego dnia. Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie skóry, opuchnięcie, pieczenie i swędzenie wokół ran, które ustępuje po kilku dniach. Taki stan można złagodzić przez zastosowanie wokół rany maści zapobiegającej swędzeniu np. Fenistil żel, maść arnikowa, żel aloesowy, puder na mentolu.
UWAGA: Ran nie wolno rozdrapywać, starać się ich nie dotykać, bo może wdać się infekcja !!!

Opublikowane powyżej zdjęcia są własnością firmy "AARON NATURA". Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub części jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.