TESTY GENETYCZNE DF Medica Polska

TESTY GENETYCZNE

FitSport

FitSport określa indywidualne predyspozycje genetyczne niezbędne do zoptymalizowania treningu, poprawienia wyników sportowych i przyspieszenia procesu regeneracji. To prosta odpowiedź na pytanie jaką aktywność sportową wybrać. FitSport pozwala wspierać rozwój ruchowy dzieci, wskazując w jakiej dyscyplinie mogą osiągnąć sukces oraz jak pracować nad kondycją.

Szczegóły badania

Badanie polega na analizie DNA, określeniu znaczenia obecnych polimorfizmów genetycznych i ich wzajemnym oddziaływaniu. Efektem badania są indywidualne zalecenia opracowane przez eksperta z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach – dr Michała Wilka, dzięki którym uda się zoptymalizować proces treningowy.

Dla kogo?

Badanie jest przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć wiedzę o swoich predyspozycjach i świadomie kształtować aktywny styl życia. Polecane jest:

  • zawodowym sportowcom,
  • sportowcom amatorom,
  • trenerom,
  • maratończykom,
  • triathlonistom,
  • osobom kształtującym masę mięśniową,
  • trenerom osobistym,
  • dzieciom i młodzieży z klubów sportowych.

Badanie nie ma ograniczeń wiekowych, można je wykonać nawet niemowlętom.

Korzysci z badania

Badanie FitSport łączy wiedzę genetyków, lekarzy, trenerów oraz rehabilitantów. Osoby, które ćwiczą samodzielnie, otrzymają zbiór wytycznych przydatnych w planowaniu aktywności fizycznej. Trenerzy osobiści mogą potraktować FitSport jako pomoc w optymalizacji wyników swoich podopiecznych.

Efekt badania

Badanie FitSport jest podsumowywane raportem skoncentrowanym na czterech obszarach fizjologii człowieka.

1. Predyspozycja do określonego rodzaju wysiłku

W zależności od ilości i proporcji włókien mięśniowych każdy człowiek wykazuje indywidualną zdolność do określonego rodzaju aktywności fizycznej. Wynik badania DNA wskazuje jaki charakter należy mu nadać: wytrzymałościowy czy siłowy.

2. Zdolność lipolizy

Lipoliza to rozpad zmagazynowanego w mięśniach i komórkach tłuszczowych triacyglicerolu. Uwarunkowane genetycznie tempo lipolizy określa szybkość spalania tkanki tłuszczowej i ma bezpośredni związek ze zdolnością organizmu do eliminowania jej. Informacje uzyskane po badaniu pozwalają efektywnie redukować zbędne kilogramy.

3. Zdolności antyoksydacyjne

Interpretacja zdolności organizmu do pozbywania się gromadzonych podczas wysiłku toksyn pozwala na indywidualne planowanie treningu oraz opracowanie optymalnej diety i suplementacji. Błędy wynikające z zaburzeń antyoksydacyjnych potęgują ryzyko wielu groźnych chorób. Mogą także spowolnić proces powysiłkowej regeneracji. Są odpowiedzialne za stany przewlekłego zmęczenia, bóle mięśniowe i stawowe.

4. Potencjał reakcji zapalnej

Określenie poziomu indywidualnych reakcji zapalnych jest kluczową informacją przy planowaniu objętości jednostki treningowej oraz synchronizacji długości treningów z odpoczynkiem. Wielkość powysiłkowych uszkodzeń mięśniowych związana jest również z tempem przyrostu masy mięśniowej, co jest szczególnie ważne, gdy celem treningu jest kształtowanie sylwetki.

Jak wykonac badanie?

Badanie jest proste, krótkie i bezbolesne. Polega na pobraniu DNA z nabłonka poprzez potarcie wewnętrznych stron policzków, a następnie poddaniu go analizie laboratoryjnej.


Źródła:
dfmedica.eu